2013/2 Kasım Ataması Ön Analizi

Henüz erken olmasına rağmen sizlerin isteği üzerine kısa bir ön analiz hazırladım.

Yöntemimi zaten hepiniz öğrenmişsinizdir  yine de bilmeyen arkadaşlar varsa rehber kitapçığımı ve önceki analizlerimi inceleyebilirler. Aşağıdaki açıklamayı okuduktan sonra sizler de olası kadro sayılarına göre az çok tahminde bulunabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi b grubu merkezi atama kadro sayıları maalesef önceki döneme göre oldukça düşük seviyede fakat  A grubu alımları 2010-2012 dönemini geçmiş durumdadır ve öyle tahmin ediyorum ki dönem sonu itibariyle 15 bin civarını rahatlıkla görecektir.

Önceden de söylediğim gibi A grubu alımları bu dönemin kurtarıcısı olabilir ve başta gümrük olmak üzere merkezi atama dışındaki diğer alımların da etkisiyle  atanma katsayısı kasım atamasında fazla bir düşüş göstermeden kaldığı yerden devam ederek sakin bir görüntü sergileyebilir.

Elbette ki katsayının belirlenmesinde merkezi atamada verilecek kadro sayısı da önemlidir ve bu doğrultuda çoğunluk taban aralığı da şekillenecektir.

Analizimizi sayılara dökecek olursak ; yukarıdaki etkenlere bağlı olarak katsayının 2,2 üzerinde seyretme ihtimali vardır. Kasımda İİBF’nin tercih edebileceği ortalama 1000 kadro olduğunu varsayarsak hesabımız ; 2500+1000 = 3500 x 2,2 = 7700 olarak gerçekleşir ki bu da çoğunluk tabanın 83 puan seviyesinde olacağını gösterir.(Bkz. Puan dağılımı tablosu)

Atanma katsayısına ve merkezi atamada verilecek kadro sayılarına bağlı olarak çoğun taban tahminleri de değişecektir. Şunu da belirtmek gerekir ki eğer kasımda kimsenin beklemediği kadar kötü bir kadro verilirse(300-400 gibi) o zaman katsayı 3.atama için gerçekçiliğini ve hükmünü yitirir ve sonucunda oluşan panik havasına da bağlı olarak taban puanlarda yükselme dahi görülebilir.(Bkz. 2011/2 Raporu )

Tahminimce kasımda 83 üzeri sıkıntı yaşamayacaktır 83 -82 aralığından da atananlar olacaktır diye düşünüyorum. 82-80 aralığı daha çok son atama için ümitvar olabilirler. 80 altının akıbetini ise şimdiden konuşmak yanlış olur kanaatindeyim zira onların durumu tamamen kadroya bağlı olarak değişecektir.

Bütün bunların dışında analiz-tahmin meselesini daha iyi kavrayabilmek ve doğru analizler yapabilmek için aşağıdaki linki inceleyiniz.

Analiz-Tahmin Meselesi

Son atamayı hedef alan ve katsayının 2,00 puan seviyesinde olduğu varsayımıyla oluşturulan puan aralıkları için gerekli tahmini kadrolar başlığına da göz atmayı unutmayın.

Kadro mücadelesine devam etmenizi tavsiye eder ve her şeyin gönlünüzce olmasını temenni ederim.

Saygılarımla